Pressemelding: Uten åpen debatt om atomvåpen blir Norge et farligere sted
Norges beslutning om å slutte seg til fransk framskutt kjernefysisk avskrekking markerer et historisk og dypt problematisk veivalg i norsk sikkerhetspolitikk.

– Norsk Folkehjelp har full respekt for at en ekstraordinær sikkerhetssituasjon krever ekstraordinære sikkerhetstiltak. Men vi er overrasket over at denne beslutningen om å inngå et atomvåpensamarbeid med Frankrike tas så raskt og uten mer offentlig debatt, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
– Det var ikke dette Ikkespredningsavtalen ble fremforhandlet og vedtatt for. Nå bidrar Norge til å normalisere nye atomallianser og økt avhengighet av kjernefysisk avskrekking, forklarer Johansen.
– Det er svært vanskelig å se hvordan dette er forenlig med Norges forpliktelser under Ikkespredningsavtalen, ikke minst forpliktelsen til å arbeide for å redusere atomvåpens rolle i sikkerhetspolitikken og militære doktriner.
Norge har i flere tiår vært en tydelig stemme for nedrustning, ikkespredning og en reduksjon av atomvåpens rolle. Denne avgjørelsen betyr en dreining i motsatt retning, der atomvåpen integreres tettere i egen forsvars- og sikkerhetspolitikk. Det gir også politisk støtte til atomopprustning og mindre åpenhet rundt atomvåpenarsenaler.
– Noen hevder at slike ordninger kan bidra til å hindre flere land i å utvikle egne atomvåpen. Kanskje kan det påvirke enkelte europeiske land. Men hvilke signaler sender dette til Sør-Korea? Til Japan? Til land i andre deler av verden som følger nøye med på hvordan vestlige land innretter sin sikkerhetspolitikk, spør han.
Når Norge signaliserer at sikkerhet krever atomvåpen, sendes det samtidig et budskap til resten av verden om at atomvåpen er nødvendige for trygghet og sikkerhet. Det er ikke ikkespredning, men spredningslogikk.
-Den beste måten å hindre nye atomvåpenstater på er å hegne om Ikkespredningsavtalen, sier Johansen.
Han setter også spørsmålstegn ved om franske atomvåpenbærende fly i Norge i krisetider vil skape sikkerhet. Frankrike har selv vært tydelige på at dette ikke er noen atomgaranti eller ny atomparaply. I tillegg flytter det risiko for eskalering og misforståelser fra Frankrike til Norge.
–Det er ikke slike tiltak som trygger den norske befolkninga i den urolige verdenssituasjonen vi befinner oss i. Vi må heller satse på konvensjonelle våpen det faktisk er mulig å bruke i tråd med folkeretten, avslutter han.
Kontakt:
Håkon Ødegaard
Presseansvarlig
Norsk Folkehjelp/Norwegian People's Aid
Mobil: 95045667
