Norsk Folkehjelp fordømmer Irans bruk av klasevåpen mot Israel og Palestina
Norsk Folkehjelp fordømmer på det sterkeste Irans bruk av klasevåpen mot Israel. Bruk av klaseammunisjon har blitt rapportert gjentatte ganger de siste ukene.

Onsdag ble tre palestinske kvinner drept og 13 personer såret på Vestbredden, mens et ektepar mistet livet i angrep mot Tel Aviv.
Klasevåpen er vilkårlige våpen som sprer titalls eller hundrevis av småbomber over store områder. De klarer ikke å skille mellom sivile og militære mål, men dreper og skader helt vilkårlig. Mange av dem detonerer ikke når de møter bakken, men blir i stedet liggende og true befolkningen i flere tiår.
De alvorlige humanitære konsekvensene for sivile er bakgrunnen for at klasevåpen er forbudt i henhold til Konvensjonen om klaseammunisjon, som ble vedtatt i 2008. Konvensjonen forbyr bruk, produksjon, lagring og overføring av slike våpen, og har blitt en hjørnestein i arbeidet for å beskytte sivile i krig.
–Iran har ikke sluttet seg til avtalen. Likevel gjelder internasjonal humanitærrett for alle parter i en konflikt. Bruk av våpen som rammer sivile vilkårlig utgjør et alvorlig brudd på disse reglene, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
– I en tid med økende konflikt er det helt avgjørende å opprettholde og styrke etablerte humanitære normer, legger han til.
Norsk Folkehjelp er verdens største humanitære aktør på kartlegging og rydding av klasevåpen.
– Vi ser de grufulle konsekvensene av klaseammunisjon på nært hold hver bidige dag i felt. Derfor fordømmer vi konsekvent all bruk. Vår klare oppfordring til stater som fortsatt står utenfor konvensjonen, er å slutte seg til forbudet, sier Johansen.
