Tre ildsjeler fikk pris på årets fagkonferanse

Odd Terje Kvål ble kåret til årets ildsjel på årets fagkonferanse.
Odd Terje Kvål ble kåret til årets ildsjel på årets fagkonferanse. Foto: Ida Kroksæter

En svært overrasket Rogalending og to unge ildsjeler fikk stående applaus på vei opp til scenen.

Av Ida Kroksæter
Publisert: 10. mars 2026 - 4:56
Oppdatert: 10. mars 2026 - 21:47

Etter snart 40 år med innsats og styreverv, gikk prisen for årets frivillig til Odd Terje Kvål i Norsk Folkehjelp Jæren.

– Jeg vet ikke helt hva jeg skal si, var det han greide å få fram på scenen.

Men i etterkant, når opplevelsen hadde sunket inn, var det litt lettere å sette ord på opplevelsen:

– Det må være en av de største opplevelsene jeg har hatt i mine mange år som folkehjelper, sier han.

– Alltid klar

Prisen var nok ikke like overraskende for de andre i lokallaget, som sto bak nominasjonen. Etter at Kvål ble medlem som ungdom i 1987, har han nesten kontinuerlig hatt lokale og regionale verv.

– Odd Terje sin interesse for folkehjelpa og ansvaret for at aksjoner får en lykkelig utgang, er drivkrafta i hans arbeid – noe som har resultert i det aktive arbeidet gjennom 38 år. Uansett hvor han er, så er beredskapsekken alltid i nærheten, sier styret i lokallaget i nominasjonen.

Om prisene

Årets frivillig deles ut av Sentralt Sanitetsutvalg, etter nominasjon fra lokallagene. Prisen går til noen som har utmerket seg innen måten de representerer og fremsnakker organisasjonen, ført til økt faglig utvikling lokalt eller nasjonalt, bidratt til vekst og verving, samt bidratt til synlighet.

Årets ildsjel deles ut av Sentralt Ungdomsutvalg Sanitet, etter nominasjon fra ungdomslagene. Prisen deles ut til noen som bidrar til vekst i ungdomslaget, og som gjennom sitt arbeid investerer i morgendagens beredskap og gir ungdom en trygg og meningsfull hobby.

Vis mindre Vis mer

De mener Kvål også skal ha mye av æren for at lokallaget vokser:

– Odd Terje har framsnakket Norsk Folkehjelp og vært en god ambassadør i alle år. Faglig utvikling hos medlemmene har alltid stått i fokus og lokalt viser dette engasjementet godt igjen. Laget har hatt god vekst, både økonomisk og i antall aktive medlemmer. Svært mye av dette kan vi takke Odd Terje for, sier styret.

Lisa Langholen og William Borchgrevink ble kårets til årets ildsjeler av sanitetsungdommen.
Lisa Langholen og William Borchgrevink ble kårets til årets ildsjeler av sanitetsungdommen. Foto: Ida Kroksæter

Ildsjelene i Oslo

Sanitetsungdom kårer også sine helter under åpningen av fagkonferansen. Prisen for årets ildsjel går til noen som tilrettelegger for aktivitet, læring og godt samhold for sanitetsungdom.

I år var det voksenlederne Lisa Langholen og William Borchgrevink i Norsk Folkehjelp Oslo.

– Gjennom dedikasjon og hardt arbeid har de skapt et godt rom for ungdom. De ser hver enkelt ungdom, sier Theodor Yelenik-Idsøe i Sentralt Ungdomsutvalg Sanitet.

Også de var litt overrasket over å få prisen.

– Dette var litt uforventa, jeg ble litt satt ut, sier William.

– Vi må kanskje takke ungdommene, de er fantastiske, sier Lisa.

– De er morgendagens beredskap og de stiller opp på alt mulig, så vi er veldig stolte av de, sier William.

Publisert: 10. mars 2026 - 4:56
Oppdatert: 10. mars 2026 - 21:47