God stemning blant de frivillige på årets Norway Cup

260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 3
Olinus Grindjordet gjør det han kan for å finne ut hva som har skjedd på skaderegistreringen. Foto: André Kjernsli

Gnagsår, brudd eller litt skuffelse etter en tapt kamp? 120 frivillige fra Norsk Folkehjelp gjør sitt beste for at smertene skal bli kortvarige.

Av André Kjernsli
Publisert: 11. august 2026 - 10:34
Oppdatert: 11. august 2026 - 15:33

De kommer fra hele landet. Bakgrunn, alder og erfaring er like variert som spillet som foregår ute på banen, men alle førstehjelperne i Norsk Folkehjelp ønsker å bidra til at deltakerne på Norway Cup skal reise hjem med gode minner.

Pappa er aktiv i Norsk Folkehjelp, og jeg har vært med ham på oppdrag i mange år. Det var derfor jeg meldte meg inn
— Olinus Grindjordet

Olinus Grindjordet er en av de yngste førstehjelperne som er på plass på Ekebergsletta i Oslo denne siste uka i juli. 14-åringen, som kommer fra Elverum men er medlem på Rena, har vært med i et par år. Men han har kjent til organisasjonen lenger enn det.

Neste generasjon førstehjelpere

– Pappa er aktiv i Norsk Folkehjelp, og jeg har vært med ham på oppdrag i mange år. Det var derfor jeg meldte meg inn, sier han.

Dette er hans andre Norway Cup som førstehjelper, og han føler seg trygg på jobben han skal gjøre.

260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 4
14 år gamle Olinus Grindjordet er en av de yngste førstehjelperne på Norway Cup, men han er trygg på det han skal gjøre. Foto: André Kjernsli

– Det er mange flinke førstehjelpere her, og jeg har fått god opplæring, forsikrer han, før han må ta seg av en fotballspiller med vond ankel.

Grindjordet er på post 1 av i alt tre på Ekebergsletta. Hit kommer spillere, men også publikum som sliter med et eller annet. Nå skal han finne ut hva som har skjedd med spilleren som er på samme alder som ham selv.

– Klarer du å røre på tærne dine? Hvor vondt gjør det når du beveger ankelen din? Hvor vondt har du på en skala fra 1 til 10, spør den unge førstehjelperen. Ingenting overlates til tilfeldighetene.

Grindjordet forteller at de dessverre er ganske få unge førstehjelpere på Rena, men at de jobber aktivt med å rekruttere flere og bygge opp et ungdomslag.

Alvorlige skader til feltsykehuset

Mange av dem som oppsøker Norsk Folkehjelp på Ekebergsletta får den hjelpen de trenger på de ulike postene. Men dersom det er mistanke om brudd eller andre mer alvorlige skader, blir de sendt videre til Norsk Folkehjelps feltsykehus på Ekeberg skole. Der står flere av de i alt 120 frivillige Norsk Folkehjelp har på plass denne uka klar til å foreta videre undersøkelser.

– Han her sender vi inn til feltsykehuset for en grundigere sjekk, sier Grindjordet, og rekvirerer en bil som kan hente den uheldige spilleren.

Til tross for sitt glødende engasjement, har ikke Elverum-gutten noen planer om å jobbe med helse.

– Det blir nok et annet yrkesfag på meg, men jeg kommer tilbake til Ekebergsletta neste år også, forsikrer han.

Utdannet sykepleier

På neste post treffer vi en førstehjelper som vært med på Norway Cup i mange år. Linn Irene Larsen har akkurat behandlet en spiller som mest sannsynlig har forstuet venstrehanda.

– Nå iser vi ned skaden og ser det an en stund. Ser det greit ut da, blir det støttebandasje før vi sender ham av gårde, forklarer hun.

Larsen meldte seg som 12-åring inn i Norsk Folkehjelp ei uke før Norway Cup i 1991, og har vært med på mange cuper siden da.

– Jeg har mistet tellinga, men jeg tror jeg har vært med 25 eller 26 ganger, sier hun.

260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 7
Mange år som sykepleier gjør at Linn Irene Larsen kan gjøre gode vurderinger på Ekebergsletta. Foto: André Kjernsli

Larsen er utdannet sykepleier, og har blant annet jobbet flere år på akuttlegevakt. Hun er derfor godt kvalifisert til oppgaven som førstehjelper.

– Nå jobber jeg ikke som sykepleier lenger; derfor er det ekstra fint å bidra her, forklarer hun.

Flere skader enn normalt

De to første dagene av cupen har Norsk Folkehjelp registrert over 400 hendelser, noe som er over gjennomsnittet. Det har regnet lite i det siste, og kanskje det harde underlaget kan ha noe av skylda for dette.

– Dessuten er det lagt nytt gress noen steder; det kan også være en medvirkende årsak, sier Larsen.

Faktaboks Norway Cup
  • Verdens største fotballturnering, arrangert siden 1972.
  • 30 000 deltakere spiller 5000 kamper på én uke.
  • Ansvarlig for førstehjelpsoppdraget: Norsk Folkehjelp Oslo og Idrettens helsesenter.
  • Mannskaper fra Norsk Folkehjelp: Ca. 120 fra Oslo og flere lag fra hele Norge.
  • Ca. 1000 skadehenvendelser (smått og stort) hvert år.
Vis mindre Vis mer

Den erfarne sykepleieren forteller at det er ankler og håndledd som får mest juling. På varme dager er også overoppheting en utfordring.

– I tillegg til ønsket om å hjelpe dem som skader seg, er den gode stemningen blant førstehjelperne en viktig årsak til at jeg kommer tilbake år etter år, sier hun.

Neglebørste på skrubbsår

Larsen deler et minne fra da hun som for første gang som 12-åring deltok som førstehjelper på Ekebergsletta.

– På den tida renset vi skrubbsår med neglebørste, noe som sikkert gjorde kjempevondt. Blodet rant fra et kne jeg skrubbet; det glemmer jeg aldri. Jeg ble ikke skremt, bare veldig fascinert, forteller hun.

Tilbake på feltsykehuset på Ekeberg skole treffer vi Arvid Eriksen, en av de virkelige veteranene i Norsk Folkehjelp. I sitt 84. år er han fortsatt med og bidrar på Norway Cup. Organisasjonen har hatt tjeneste på Norway Cup siden starten i 1972; hvor mange ganger har Eriksen vært med?

– Jeg har vært med på alle sammen, sier han og smiler.

Som 20-åring, i 1963, meldte han seg inn i Norsk Folkehjelp. Da hadde han akkurat gjort unna førstegangstjenesten som sanitetssoldat.

260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 19
Arvid Eriksen har vært med Norsk Folkehjelp på samtlige Norway Cup-turneringer siden starten i 1972. Foto: André Kjernsli

– Både min far og min søster var med i Norsk Folkehjelp, og begge to begynte å mase om at jeg måtte melde meg inn, sier han og ler.

En tjeneste i sterk vekst siden starten

Eriksen mener å huske at de var 15–16 førstehjelpere som deltok på den første utgaven av Norway Cup. Siden den gang har cupen, og tjenesten til Norsk Folkehjelp, vokst veldig.

Nå deltar Eriksen i velferdsavdelingen til Norsk Folkehjelp Oslo – førstehjelpa har han overlatt til yngre krefter. Han er også med i seniorgruppa som hver måned treffes på hovedkontoret i Oslo sentrum.

Når han får høre om den 14 år gamle førstehjelperen fra Elverum, blir han glad.

– Jeg synes det er moro at de unge vil være med på dette. Og det er artig å tenke på at jeg har kolleger ute på sletta som er 70 år yngre enn meg, smiler han.

260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 17
Lagkamerater lurer på hvordan det går med kompisen. Foto: André Kjernsli
260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 16
Førstehjelperne i Norsk Folkehjelp skryter av miljøet blant de frivillige på Norway Cup. Foto: André Kjernsli
260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 11
Ansatte fra Norsk Folkehjelp i samtale med de frivillige mannskapene. Foto: André Kjernsli
260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 12
Foto: André Kjernsli
260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 6
Olinus Grindjordet guider ambulansen på plass. Foto: André Kjernsli
260728 Norsk Folkehjelp Norway Cup 2026 1
På sykestua kan uheldige spillere velge farge på bandasjen. Foto: André Kjernsli
Publisert: 11. august 2026 - 10:34
Oppdatert: 11. august 2026 - 15:33